के पुटिनले युद्ध इतिहासमा नयाँ अवधि बनाउँदैछन्?

एजेन्सी := यस वर्षको सुरुमा एक विद्यार्थीले मलाई ‘इतिहासकारहरूले युक्रेनमा रूसको आक्रमणबाट सुरु भएको विश्‍व इतिहासको अवधिलाई कसरी वर्णन गर्नेछन्’ भनी प्रश्न सोधे। मैले जवाफ दिन प्रतिरोध गर्न सकिनँ । मैले उनलाई सहजै भने, ‘मसँग कुनै विचार छैन। मलाई आशा छ कि उनीहरूले यसलाई ‘पूर्वयुद्धको अवधि’ भनेका छैनन्।’

तर, के हामी वास्तवमा इतिहासको नयाँ अवधिको सुरुवातमा छौं ? धेरैले यो विचार पुष्टि गर्न हतार गरेका छन्। रुसले युक्रेनमा आक्रमण गर्नुअघि नै वाल स्ट्रिट जर्नलका स्तम्भकार जेरार्ड बेकरले ‘युक्रेनमाथिको सङ्कट,,,,,,,,,,,,,’ले शीतयुद्धपछिको युगको निश्चित अन्त्यलाई चिन्ह लगाउँछ’ भनेका थिए ।

र, ब्रुकिङ्स इन्स्टिच्युटका ड्यानियल एस ह्यामिल्टनले रुसी सेनाले युक्रेनी सिमा पार गरेको केहि समयमै भनेका थिए, ‘शीतयुद्धपछिको अवधि समाप्त भएको छ। थप तरल र विघटनकारी युग सुरु भएको छ।’ केही दिनपछि राजनीतिक वैज्ञानिक सन इलिंगले सो आक्रमणलाई ‘विश्व-ऐतिहासिक घटना’ भने । उनले यसको प्रभावहरू आउने वर्षहरूमा देखिने दाबी गरे । तीनै जना विश्वस्त थिए कि एकदिन इतिहासकारहरूले आफ्नो पाठ्यपुस्तकमा सन् २०२२ मा नयाँ अध्याय सुरु गर्नेछन्।

इतिहासकारहरू आफैं इतिहासलाई अलग-अलग टुक्रा पार्ने विषयमा एकल र स्पष्ट रुपमा कहिल्यै सहमत थिएनन् । र, तिनीहरू कसरी त्यसो गर्ने भनेर झगडा गरिरहेका छन्। कोहीले सन् १६८८ देखि सन् १८१५ सम्म फैलिएको ‘लामो १८ औं शताब्दी’को कुरा बोल्छन् भने कोहीले सन् १७१५ देखि सन् १७८९ सम्म मात्र चल्ने ‘छोटो १८ औं शताब्दी’को कुरा गर्छन्। के मध्ययुगको अन्त्य १४ औं शताब्दीमा इटालियन पुनर्जागरण वा युरोपेली यात्राहरूसँगै भयो ? १५ औं शताब्दीको अन्वेषण ? वा सायद १६ औं शताब्दीमा भएको सुधार ?

के त्यहाँ ‘ग्लोबल मिडल एज’ जस्तो कुनै चीज थियो वा त्यो शब्दले संसारका क्षेत्रहरूमा युरोपेली अवधारणा थोपर्छ कि यसको लागि अनुपयुक्त छ ? जबसम्म इतिहासकारहरू ऐतिहासिक परिवर्तनका विभिन्न कारकहरूको सापेक्षिक महत्त्वको बारेमा असहमत हुन्छन् तबसम्म सदाका लागि तिनीहरू यस विषयमा असहमत हुनेछन्।

‘महामारी’। विदेश नीति आफैँले मार्च २०२० मा घोषणा गर्‍यो,  ‘विश्वलाई सदाको लागि परिवर्तन गर्नेछ।’ त्यसबेला निकालिएका वास्तविक भविष्यवाणीहरूको अधिकांश भाग एकदम राम्रोसँग खडा भएको छ। तर, के सन् २०२० ले साँच्चै नयाँ युगको सुरुवात गरेको छ ? आज प्रारम्भिक झट्का कम भएको र कोभिड १९ सम्भवतः (आशा छ) एक स्थानीय तर व्यवस्थित रोगको स्तरमा झर्दै यसको विश्व-परिवर्तनशील चरित्र कम्तिमा केही कम स्पष्ट देखिन्छ।

विशेष गरी ठूलो हिंसक उथलपुथलका क्षणहरूले पनि फरक युगहरूबीचको संक्रमण बिन्दुहरू गठन गर्दैन। सेप्टेम्बर १, १९३९ मा एडोल्फ हिटलरको पोल्याण्डमाथि आक्रमण, एक यस्तो क्षण हुन सक्छ। तर, धेरै इतिहासकारहरूले तर्क गर्छन् कि दोस्रो विश्वयुद्ध सन् १९३६ मा सुरु भएको स्पेनी गृहयुद्धमा महत्त्वपूर्ण प्रस्तावना थियो।

एसियाली इतिहासकारहरूले प्रायः सन् १९३१ मा युद्धको सुरुवात र मन्चुरियामा जापानको आक्रमणको मिति राख्छन्। प्रिन्सटन युनिभर्सिटीका अर्नो मेयर लगायतका केही इतिहासकारहरूले दुवै विश्वयुद्ध र तिनीहरूबीचका वर्षहरूलाई ‘दोस्रो तीस वर्षको युद्ध’ भनेर एकसाथ जोडेका छन्। इतिहासको पाई अनन्त रूपमा काटिन्छ। यो युद्धको अन्त्य हो र शासनहरूको पतन । जुन सबैभन्दा विश्वसनीय रूपमा एक युगको अन्त्य हो।

इतिहासकारहरूले बारम्बार बेलायती राजनेता एडवर्ड ग्रेको टिप्पणीलाई उद्धृत गर्छन्, सन् १९१४ मा शत्रुताको सुरुमा ‘पूरै युरोपमा बत्तीहरू निभ्दैछन्।’ तर, त्यतिखेर धेरै युरोपेलीहरूले पहिलो विश्वयुद्धमा केही महिनाभन्दा बढी समय नचल्ने र यसले शासन परिवर्तनको कारण नहोस् भन्ने अपेक्षा गरेका थिए। यो सन् १९१७-१८ मा युद्धको अन्त्य भएको थियो, र अस्ट्रो-हंगेरियन, जर्मन, ओटोम्यान र रुसी साम्राज्यहरूको पतन भयो । त्यो-पेस मेयरले ‘एक युगको स्पष्ट अन्त्य र अर्कोको सुरुवातलाई चिन्ह लगायो।’ सन् १९८९-९९ मा शीतयुद्धको अन्त्यको बारेमा पनि यस्तै कुरा गर्न सकिन्छ ।

शीतयुद्ध पछिको अवधिको अन्त्य मापन गर्न धेरै गाह्रो छ। वास्तवमा यो पहिले नै धेरै पटक घोषणा गरिएको छ । सन् १९९९ मा सर्बियामा नाटो बमबारीसंगै, ९/११ संगै, जर्जियामा रूसको सन् २००८ आक्रमणको साथ, सन् २०१४ मा क्रिमियाको रूसमा विलयसंग, डोनाल्ड ट्रम्प अमेरिकी राष्ट्रपतिमा निर्वाचित भएसँगै।

म अचम्म मान्ने छैन, अबदेखि १० वर्षपछि केही नयाँ अन्तर्राष्ट्रिय डरलाग्दा तत्काल विश्लेषणहरूको नयाँ कोरसले यसलाई फेरि घोषणा गर्यो भने । केही आवधिकताहरू अरूभन्दा बढी विश्वस्त छन्। सामाजिक वैज्ञानिकहरूले प्रायः हाम्रो वर्तमान युगलाई ‘ढिलो पुँजीवाद’को रूपमा विश्लेषण गर्दछन्, यद्यपी, त्यो वाक्यांश कम्तिमा सन् १९७० को मध्यदेखि सामान्य प्रयोगमा थियो । तर, पुँजीवादले जिद्दीपूर्वक अन्त्य गर्न अस्वीकार गरेको कारण अर्को विकल्प पनि छैन।

निस्सन्देह, इतिहासकारहरूलाई आफ्नो सामग्री कालक्रमानुसार व्यवस्थित गर्न तरिकाहरू चाहिन्छ। पाई काट्न आवश्यक छ। तर, कसरी नयाँ युग सुरु भयो भन्नेबारे अकाली खुलासाहरू प्राय खाली बयानबाजी इशाराहरूबाहेक अरू केही होइन, जसलाई ‘फुकुयामा ईर्ष्या’ मात्र भन्न सकिन्छ।(तपाईंले पनि आफ्नो नाम सधैंको लागि ‘कुनै कुराको अन्त्य’मा जोड्न सक्नुहुन्छ !)

फरक कुरा, तिनीहरूले भ्लादिमिर पुटिन जस्ता तानाशाहहरूको अहंकारको चापलूसी गर्छन्, जो पुटिनलाई विश्व-ऐतिहासिक व्यक्तित्वहरूका रूपमा हेर्नुबाहेक अरू केही चाहँदैनन्, मानव घटनाहरूलाई तिनीहरूको अलौकिक इच्छामा झुकाउँछन्। तिनीहरूले सामान्यतया पहिलेका अवधिहरूलाई स्थिरताको डिग्रीको श्रेय पनि चाहिन्छ जुन समयका पर्यवेक्षकहरू एकल रूपमा बुझ्न असफल छन् । यस फेब्रुअरीमा सुरु भएको रुस युक्रेन युगलाई पहिलेको भन्दा बढी तरल र विघटनकारी भन्ने युगोस्लाभियाको विघटन, ९/११, इराक युद्ध, ट्रम्पको युद्धलाई कारण मान्दा, त्यस समयका धेरै विघटनकारी प्रभावहरूलाई निम्त्याउँछ। चुनाव, र अरू धेरै।

युक्रेनको आक्रमणजस्ता घटनाहरूसँगै हुने आघात र त्रासमा यो स्पष्ट बिन्दुलाई बिर्सन सजिलो छ कि पर्यवेक्षकहरूले प्रायः घटनाको वास्तविक महत्त्व नाप्न थाल्छन्, जब एक पटक मात्र यसको दीर्घकालीन परिणामहरू देखा पर्न थालेपछि। के युक्रेनको युद्ध विश्वभरका अरू धेरैजस्तै अर्को निराशाजनक, निम्न-स्तर जमेको द्वन्द्वमा परिणत हुनेछ ? के यसले रूसद्वारा नयाँ र अझ बढी अस्थिर आक्रामकताको नेतृत्व गर्नेछ ? आणविक युद्ध सुरु गर्नछ ?

के यसले पुटिनको सत्ताबाट पतन निम्त्याउँछ ? सन् १९९१ को अन्त्यमा हामीलाई थाहा थियो कि भविष्यमा जे भए पनि सन् १९८९ अघिको कम्युनिष्ट गुट यसको हिस्सा हुनेछैन। हामीसँग युक्रेनमा पुटिनको आक्रमणको बारेमा निश्चितताको डिग्री पनि छैन। यसको नतिजा अझै पनि धेरै अप्रत्याशित छ । यसले अन्ततः निर्धारण गर्नेछ कि यो युगको अन्त्यलाई चिन्ह लगाउन योग्य छ ।

चिनियाँ प्रधानमन्त्री झोउ एनलाइलाई सन् १९७० को शुरुवातमा सन् १९८९ को फ्रान्सेली क्रान्तिको अर्थको बारेमा सोध्दा जवाफ दिए, ‘यो भन्न धेरै चाँडो हुन्छ।’ यो पछि प्रकाशमा आएको छ कि उनी वास्तवमै सन् १९६८ को फ्रान्सेली विद्यार्थी विद्रोहको बारेमा कुरा गर्दै थिए, तर त्यहाँ एउटा कारण छ कि कथाको मौलिक संस्करणले यस्तो तारलाई प्रहार गर्यो। घटनाको प्रभावलाई उचित फोकसमा आउन समय लाग्छ —प्रायः धेरै लामो समय। र, त्यसपछि पनि इतिहासकारहरूले प्रतिस्पर्धात्मक व्याख्याहरू उत्पादन गर्न जारी राख्छन्, उनीहरूले लेख्ने परिप्रेक्ष्यमा र उनीहरूले सोध्ने प्रश्नहरूमा निर्भर गर्दछ।

हामीले यो पनि सम्झनुपर्छ कि इतिहासले प्रायः अप्रिय आश्चर्यहरू प्रदान गर्दछ। आउँदै गरेको वर्ष कोभिड-१९ लाई पनि ढाक्ने महामारीको वर्ष हुन सक्छ। यो स्टक बजार दुर्घटना र दोस्रो ठूलो मंदीको वर्ष हुन सक्छ। हामी वास्तवमा हाल ‘पूर्वयुद्ध अवधिमा बाँचिरहेका हुन सक्छौं। जबसम्म हामी निश्चित रूपमा जान्दैनौं, हामीले विगतका केही महिनाहरू के गर्ने भनेर पनि थाहा पाउने छैनौं।

‘लेखक – डेभिड ए बेल, प्रिन्सटन विश्वविद्यालयका इतिहास विषयका प्रोफेसर हुन्।’-फरेन पोलीसी