कांग्रेसद्वारा कर्नाटकको नयाँ मुख्यमन्त्री पदका लागि सिद्धरामैयाको नाम घोषणा।

भारत:= कांग्रेस उच्च कमाण्डले कर्नाटकको मुख्यमन्त्री पदका लागि सिद्धरामैयाको नाम घोषणा गरेको छ। डीके शिवकुमारलाई उपमुख्यमन्त्री बनाउने निर्णय भएको छ ।यससँगै डीके शिवकुमार लोकसभा चुनावसम्म कर्नाटक कांग्रेसको अध्यक्ष रहनेछन्।

पार्टीका वरिष्ठ नेता केसी वेणुगोपालले पत्रकार सम्मेलन गरी विगत पाँच दिनदेखि जारी विवाद अन्त्य गरेका छन्। कर्नाटक कांग्रेस प्रदेश अध्यक्ष डीके शिवकुमार र कर्नाटकका पूर्व मुख्यमन्त्री सिद्धरामैया बीच विवाद भएको थियो। कर्नाटक विधानसभा चुनावको मतगणना गत हप्ता शनिबार भएको थियो र कांग्रेसले २२४ सिट मध्ये १३५ सिट जितेको थियो।

यो जितपछि बेंगलुरुमा कांग्रेस विधायक दलको बैठक बस्यो तर कुनै पनि नाममा सहमति जुट्न सकेन । विधायकहरू डीके शिवकुमार र सिद्धरामैया बीच विभाजित थिए। तर, अधिकांश विधायक सिद्धरामैयाको साथमा रहेको बताइएको छ। तर, डीके शिवकुमारले पनि कर्नाटकमा कांग्रेसलाई जिताउन महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको मानिन्छ ।

सिद्धरामैया सन् २०१३ देखि २०१८ सम्म कर्नाटकका मुख्यमन्त्री रहेका छन् । कांग्रेस राष्ट्रिय अध्यक्ष मल्लिकार्जुन खर्गेले यूपीए अध्यक्ष सोनिया गान्धी र राहुल गान्धीसँग परामर्श गरेपछि मुख्यमन्त्रीका लागि सिद्धरामैयाको नाम घोषणा गरे। सिद्धरामैया र डीके शिवकुमारका समर्थकहरूले एकअर्कालाई मुख्यमन्त्री बनाउन माग गरिरहेका थिए।

सिद्धारमैया सन् १९८३ मा पहिलो पटक कर्नाटक विधान सभामा निर्वाचित भए । सन् १९९४ मा जनता दलको सरकारमा हुँदा उनी कर्नाटकको उपमुख्यमन्त्री बने। एचडी देवगौडासँगको विवादपछि जनता दलले धर्मनिरपेक्ष पक्ष छोडेर २००८ मा कांग्रेसमा प्रवेश गरेको थियो। उनी सन् २०१३ देखि २०१८ सम्म राज्यको मुख्यमन्त्री भइसकेका छन्।

सिद्धरामैयाले हालसम्म १२ वटा चुनाव लडेका छन्, जसमध्ये उनले ९ वटा जितेका छन् । मुख्यमन्त्री हुँदा उनले गरिबहरूका लागि गरेका धेरै योजनाहरूको प्रशंसा भएको थियो, जसमा वलन्न भाग्य योजना सात किलो चामल, विद्यालय जाने विद्यार्थीहरूलाई १५० ग्राम दूध र इन्दिरा क्यान्टिन लगायतका छन्।