यौन सम्पर्क गर्न रक्सी पिएर भियाग्रा खाएपछि ज्यान गयो, भियाग्राको बारेमा जान्नुहोस्।

एजेन्सी := एकजना मानिसले धेरै रक्सी पिए । त्यसपछि उनले २ वटा भियाग्रा ट्याब्लेट खाए । त्यसपछि उक्त व्यक्तिलाई स्ट्रोक भयो । पछि उनको मृत्यु भयो । ‘जर्नल अफ फरेन्सिक मेडिसिन’ मा व्यक्तिको पोस्टमार्टमको विवरण प्रकाशित गरिएको छ । ती व्यक्तिको पोस्टमार्टम गर्ने एम्सका डा जयनारायण पण्डितले भने– व्यक्तिलाई स्लिडानाफिल (भियाग्रा) औषधि खान सल्लाह दिइएको थिएन । यति हुँदाहुँदै पनि उनले औषधि खाए ।

उक्त घटनासँग सम्बन्धित चिकित्सकहरूले उक्त व्यक्ति आफ्नो एक महिला साथीसँग होटलमा बसेको बताएका छन् । जहाँ उनले ५० एमजी भियाग्राका दुईवटा ट्याब्लेट खाए। यद्यपि रिपोर्टमा उक्त व्यक्तिको परिचय खुलाइएको छैन । उक्त व्यक्तिको रक्तचाप निकै बढेको बताइएको छ । उनी पहिल्यै मातेका थिए। रगतमा अल्कोहलको मात्रा पनि शरीरमा तोकिएको मापदण्डभन्दा दोब्बर थियो।

व्यक्तिको अवस्था बिग्रिएपछि उनलाई अस्पताल लगियो । अस्पताल पुग्दा उनलाई मृत घोषणा गरिएको थियो । उक्त व्यक्तिले कुन ब्राण्डको औषधि सेवन गरे भन्ने मेडिकल जर्नलमा उल्लेख गरिएको छैन । भारतमा कहाँ यो प्रकरण बाहिर आयो, बिरामी को थिए ? यी कुराहरु पनि उल्लेख भएनन्। रक्सी पिएर र भियाग्राको चक्की खाएपछि ती व्यक्तिलाई टाउको दुखेको थियो र वान्ता भयो । तर, यति हुँदाहुँदै पनि पुरुषकी महिला साथीले कुनै चिकित्सकीय सहयोग लिएकी थिइनन् । ती व्यक्तिमा पहिले पनि यस्ता लक्षण देखेको महिलाले दाबी गरेकी छन् ।

यस केससँग सम्बद्ध डाक्टरले यो केसले डाक्टरको सल्लाहबिना कुनै पनि औषधि खानुहुँदैन भन्ने पुष्टी गरेको बताउँछन् । प्रायः पुरुषहरु यौन क्षमता बढाउन यो औषधि सेवन गर्ने चिकित्सकहरुले बताएका छन् । यस केससँग सम्बन्धित रोग विशेषज्ञहरूले भने कि व्यक्तिलाई मस्तिष्कघात हुनुको एउटा प्रमुख कारण रक्सी पिएपछि भियाग्राको सेवन भएको हुनुपर्छ। मदिरा सेवनका कारण मानिसको रक्तचाप पहिले नै बढेको हुन्छ । जब उनले यो भियाग्रा चक्की खान्थे, मस्तिष्कको स्नायुमा दबाब परेको हुन्थ्यो । जसका कारण व्यक्तिलाई मस्तिष्कघात भएको थियो ।

प्रतिवेदनमा यो पनि भनिएको छ कि रक्सी पिउँदा रक्तचाप बढ्छ। पोस्टमार्टम रिपोर्टमा उक्त व्यक्तिको रगतमा अल्कोहलको मात्रा १८६.६१ एमजी/१०० एमएल रहेको खुलासा भएको थियो । जुन ८० एमजी/१०० एमएल हुनुपर्छ।डेलीमेलका अनुसार भियाग्रा फार्मा कम्पनी फाइजरले बनाएको हो। नेसनल हेल्थ सर्भिस, बेलायतको स्वास्थ्य सेवा प्रणालीले भियाग्रा उपलब्ध गराएको छैन। एनएचएसले पनि भियाग्राको सम्बन्धमा यो चेतावनी जारी गरेको छ । एनएचएसका अनुसार १००० मध्ये एक जनालाई स्ट्रोक हुने सम्भावना हुन्छ।

भियाग्रालाई सामान्यतया सेक्स पावर बढाउने औषधि मानिन्छ, तर यो पूर्ण सत्य होइन। भियाग्राले हाम्रो शरीरमा के गर्छ र यससँग सम्बन्धित के गलत जानकारी फैलाइन्छ भन्ने जान्नुहोस् ।सन् १९८९ मा अमेरिकी औषधि कम्पनी फाइजरको टोलीले एनजाइना अर्थात् मुटुको रोगको उपचार गर्ने औषधि बनाउने काम गरिरहेको थियो । एनजाइना एक यस्तो अवस्था हो जसमा मुटुमा रगत आपूर्ति गर्ने नसाहरू साँघुरिन्छ, जसले छाती दुख्ने र सास फेर्न गाह्रो हुन्छ।

यस प्रयासमा फाइजरले नयाँ यौगिक सिल्डेनाफिल सिर्जना गर्यो र केही पुरुषहरूमा परीक्षण गर्यो। सिल्डेनाफिल क्लिनिकल परीक्षणहरूमा मुटुको दुखाइ कम गर्न असफल भयो। यस्तो अवस्थामा फाइजरले यो परियोजना समाप्त गर्ने मन बनाएको थियो तर त्यसपछि मात्र ट्रायलमा संलग्न व्यक्तिहरूमा यसको फरक प्रभाव परेको थाहा भयो। वास्तवमा, परीक्षणमा भाग लिने अधिकांश पुरुषहरूले यो औषधिबाट इरेक्शन अर्थात यौन उत्तेजना महसुस गरे र यसले धेरैको यौन जीवनमा पनि सुधार ल्यायो। अर्थात् फाइजरले मुटुमा रगतको सही प्रवाहका लागि जुन औषधि बनाएको थियो, त्यो औषधिले लिंगको नसाका लागि काम गर्‍यो ।

यी नतिजाहरू पछि, फाइजरले इरेक्टाइल डिसफंक्शन अर्थात् पुरुष नपुंसकताको समस्या समाधान गर्न प्रयोगहरू सुरु गर्यो। कम्पनीले सन् १९९६ मा यो औषधिको पेटेन्ट पाएको थियो । सन् १९९७ मा उसले युएस फूड एण्ड ड्रग एडमिनिस्ट्रेशन (एफडीए) मा इजाजतपत्रका लागि आवेदन दियो।२७ मार्च, १९९८ मा एफडिएले चिकित्सा प्रयोगको लागि सिल्डेनाफिल भनिने औषधिलाई अनुमोदन गर्यो। सिल्डेनाफिलको ब्रान्ड नाम भियाग्रा हो। अप्रिल १९९८ मा, पुरुष नपुंसकताको उपचार गर्न प्रयोग गरिने औषधि भियाग्रा अमेरिकी मेडिकल स्टोरहरूमा पुग्यो।

भियाग्राको प्रयोगले शरीरमा के असर गर्छ? भारतीय अखबार दैनिक भास्करले यौनविद् तथा यौन शिक्षाविद् डा. यशवन्त ढवलेलाई सोही प्रश्न सोधेको थियो । डा यशवन्तले भने, ‘भियाग्राको प्रयोगले लिंगमा रगतको प्रवाह बढाउँछ, जसले गर्दा लिंगमा इरेक्शन हुन्छ।’ चिकित्सकहरूले भियाग्रा लिन कसलाई सिफारिस गर्छन्? यसबारे डा. यशवन्तले ७०-८० प्रतिशत पुरुषमा यौन समस्या मानसिक हुने भएकाले भियाग्रा सिफारिस नगर्ने बताए । यो केवल २०-३० प्रतिशत मानिसहरूलाई प्रयोगको लागि सिफारिस गरिएको छ जसलाई इरेक्शन सम्बन्धित साँच्चै गम्भीर समस्याहरू छन्। सामान्यतया डाक्टरहरूले २०-२५ मिलिग्राम भियाग्रा लिन सिफारिस गर्छन्।

डा यशवन्तका अनुसार पुरुषमा इरेक्टाइल डिसफंक्शन वा नपुंसकताको सामना गर्न वा यौन क्षमता बढाउन भियाग्राको प्रयोग गरिन्छ। भियाग्रा खाँदा पुरुषको लिंगमा अस्थायी रूपमा रगतको प्रवाह बढ्छ। अर्थात् यसका कारण पुरुषको यौन क्षमता अस्थायी रूपमा सक्रिय हुन्छ । विज्ञहरूका अनुसार भियाग्राको प्रभाव यसलाई लिएको २०-२५ मिनेटपछि सुरु हुन्छ र करिब २ घण्टासम्म रहन्छ। यसलाई या त ट्याब्लेटको रूपमा लिइन्छ वा सिधै नसमा इन्जेक्सन गरिन्छ। विज्ञहरुका अनुसार डाक्टरको सल्लाहबिना भियाग्राको प्रयोग गर्नुहुँदैन । भियाग्रा महिलाहरूमा हुने यौन दुर्बलताको उपचारमा प्रभावकारी छ कि छैन भन्ने कुरा अझै स्पष्ट भइसकेको छैन।

वास्तवमा, भियाग्रा बनाउनको पछाडिको विचार शरीरमा नाइट्रिक अक्साइड निस्कने कारणले मुटुको मांसपेशीमा रगतको प्रवाह बढाउनु थियो। केमिकल नाइट्रिक अक्साइडले शरीरका मांसपेशीहरूलाई आराम दिन्छ, मांसपेशीहरू शिथिल हुनाले तिनीहरूतर्फ रगतको प्रवाह बढ्छ। यो रसायन यौन उत्तेजनाको समयमा शरीरमा प्राकृतिक रूपमा निस्कन्छ, जसले लिंगको मांसपेशीतर्फ रगतको प्रवाह बढाउँछ, जसले यौन उत्तेजना अर्थात् इरेक्शन निम्त्याउँछ। भियाग्रा खाँदा शरीरमा नाइट्रिक अक्साइडको मात्रा बढ्छ, तर यसले मुटुभन्दा लिंगको मांसपेशीलाई बढी असर गर्छ, त्यसैले भियाग्रा खाँदा पुरुषमा यौन उत्तेजना हुन्छ ।

भियाग्राको बारेमा मानिसहरूको दिमागमा धेरै गलत जानकारी छ। उदाहरणका लागि, धेरैजसो मानिसले सेक्स पावर बढाउन भियाग्रालाई सेक्स टनिक ठान्छन् तर चिकित्सा विज्ञहरूका अनुसार त्यस्तो होइन । भियाग्राले न त मानिसमा सेक्सको चाहना बढाउँछ, न त यो औषधि सेवनले सेक्सको इच्छा उत्पन्न हुन्छ । यसले नपुंसकता पनि निको गर्दैन । विज्ञहरू भन्छन् कि भियाग्राले लिंग शिथिल हुँदा आफैंले उत्तेजना दिन्छ भन्ने सोच्नु गलत हो। भियाग्राले मात्र उनीहरूलाई मद्दत गर्छ जसलाई आफ्नै यौन उत्तेजना छ तर सन्तोषजनक यौन सम्बन्धको लागि पर्याप्त समय टिक्दैन। भियाग्राले गर्भावस्थालाई रोक्दैन र एचआईभी जस्ता यौन संचारित रोगहरूको फैलावटलाई पनि रोक्दैन।

विज्ञहरूका अनुसार मानिसहरू भियाग्रालाई पार्टी ड्रगको रूपमा सोच्ने गर्छन् तर यो सोच पूर्ण रूपमा गलत छ। सामान्यतया डाक्टरहरूले भियाग्राको २५-३० मिलीग्रामको खुराक लिन सिफारिस गर्छन्। एक दिनमा भियाग्राको एक भन्दा बढी ट्याब्लेट लिनु हुँदैन। उदाहरणका लागि, प्रयागराजका एक युवकले एक दिनमा २५० मिलीग्राम भायग्राको ओभरडोज लिएका थिए, जुन यसको नियमित खुराकभन्दा झण्डै ८ गुणा बढी हो। भियाग्राको ओभरडोजका कारण प्रयागराजका युवकलाई प्रियापिज्म नामक समस्या भएको थियो, यस्तो अवस्थामा लिंगमा केही घण्टासम्म इरेक्शन रहन्छ र धेरै पीडा हुन्छ । यदि उपचार नगरिएमा व्यक्ति स्थायी रूपमा नपुंसक बन्न सक्छ।

सरकारले भियाग्राको बिक्रीमा थप कडा नियम बनाउनुपर्ने विज्ञहरुको भनाइ छ । केमिस्ट पनि यसको बिक्री को लागी अधिक जिम्मेवार हुन आवश्यक छ। अहिले धेरै औषधि कम्पनीहरूले भियाग्रा जस्तै ट्याब्लेटहरू बनाउन थालेका छन् – जसको नाम काभेर्टा, मेगालिस, सुहागरा, भिगोरा, आदि हो। भारतमा धेरै जेनेरिक औषधिहरू उपलब्ध छन् जसले भियाग्रा जस्तै काम गर्दछन्। यौन उत्तेजना बढाउने औषधि भियाग्राले आउनेबित्तिकै ठूलो सफलता पायो । यसको सुरुवातको पहिलो तीन महिनामा, अमेरिकामा ३ मिलियन मानिसहरूलाई डाक्टरहरूले भियाग्रा लिन सल्लाह दिए।

भियाग्राको लोकप्रियता यस्तो थियो कि विश्वव्यापी बिक्री सुरु हुनुअघि नै कालोबजारीमार्फत इजरायल, पोल्याण्ड, साउदी अरबमा औषधिको मूल मूल्यभन्दा पाँच गुणा बढी मूल्यमा बिक्री भइरहेको थियो । त्यसबेला भियाग्राको मूल्य लगभग १० डलर थियो। अमेरिका बाहिर पाइला टेक्ने बित्तिकै यो औषधिले सफलताको नयाँ कथा लेख्यो । औषधि आधिकारिक रूपमा सेप्टेम्बर १९९८ मा युरोपमा सुरु भएको थियो। यसको सुरुवातको दुई वर्ष भित्र, भियाग्राको वार्षिक आम्दानी एक अर्ब डलर नाघेको थियो। एक अनुमान अनुसार, २००८ सम्म, यसको सुरुवातको १० वर्ष भित्र, विश्वभर ३५ मिलियन भन्दा बढी पुरुषहरूले यसलाई प्रयोग गरेका थिए।